Randolph Rockets senior Morgyn Otte recorded the tenth no-hitter of her career today in a 7-0 win over Grand Meadow/Leroy-Ostrander/Kingsland.

The last time the teams played Otte had a perfect game.  In Randolph Tuesday she struck out 17, walked 2, threw 92 pitches, 67 for strikes.

Otte has a 0.70 ERA.  In 80 innings pitched she has allowed 25 hits and 8 earned runs in 15 games.

The Rockets scored 2 runs in the first inning on a home run by Megan Erickson.   It was Erickson's 8th home run of the season. They added 3 more in the third off RBI hits from Carter Raymond, Chloe Kimmes, Cheyann Freundschuh.

Randolph had 9 hits in the game.

Erickson finished with a double to go along with her home run for 3 RBI.  Kimmes clubbed two doubles.  Otte had a a double and single.  Emily Davis added a double and single.  Carter Raymond collected a RBI single.

The Rockets are 16-0.  They finished the 2019 season ranked #3 in Class A and have been #1 all season this year.   The latest rankings had them tied with Badger/Greenbush-Middle River.

Waterville-Elysian-Morristown entered the top 10 in the latest Minnesota Softball Coaches Association Class A softball rankings.  The Buccaneers are tied in the #9 spot with Kerkhoven-Murdock-Sunburg.

Goodhue and Hayfield are tied for #15. Glenville-Emmons/Alden-Conger is #16.

In Class 2A LeSueur-Henderson gains the top spot but is tied with Maple Lake.  Winona Cotter moved up to #3.  Zumbrota-Mazeppa jumped from #14 to #7.  New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva dropped to #11.

Class 3A Mankato West is #1, Mankato East is tied for #2 with Big Lake, Winona #6 out of the Big Nine Conference.  Byron is #12 tied with St. Peter.

The biggest schools have Stillwater Area #1.  Rosemount is #4.  Northfield moved up a couple places to #8.  Prior Lake is #13, New Prague #14.

Here are the complete rankings for each class.

Class A

1. Randolph
1. Badger/Greenbush-Middle River
3. Buffalo Lake-Hector-Stewart
4. Edgerton/SW Mn Christian
5. Browerville/Eagle Valley
6. Cherry
7. New Ulm Cathedral
8. Lac qui Parle Valley
9. Kerkhoven-Murdock-Sunburg
9. Waterville-Elysian-Morristown
Others receiving votes:  Sebeka, Chisholm, Nicollet, Parkers Prairie, Goodhue, Hayfield, Glenville-Emmons/Alden-Conger.

Class AA

1. LeSueur-Henderson
1. Maple Lake
3. Winona Cotter
4. Pipestone Area
5. Annandale
6. Proctor
7. Zumbrota-Mazeppa
8. Rockford
9. Dilworth-Glyndon-Felton
10.Greenway
Others receiving votes:  New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva, Esko, Pierz, Mounds Park Academy, Morris Area/Chokio-Alberta, Hawley, Lake Crystal-Wellcome Memorial

Class AAA

1. Mankato West
2. Big Lake
2. Mankato East
4. St. Anthony Village
5. Chisago Lakes Area
6. Winona
7. Sartell-St. Stephen
8. Benilde-St. Margaret's
8. Delano
10. Becker
Others receiving votes: Cloquet, Byron, St. Peter, Holy Angels, Mahtomedi, Alexandria

Class AAAA

1. Stillwater Area
2. Centennial
3. Elk River
4. Rosemount
5. Chanhassen
5. Forest Lake
5. Rogers
8. Northfield
9. Bloomington Jefferson
10. White Bear Lake
Others receiving votes: Maple Grove, Hopkins, Prior Lake, New Prague, North St. Paul

Do you know any of these?

CHECK IT OUT: 13 Life-Changing Products Invented in Minnesota