The MSHSL Speech Tournament was held virtually this weekend due to the COVID pandemic.  Mounds Park Academy led Class A with 4 Gold Medal recipients followed by Paynesville Area and Winona Cotter with 2 each.

The Class A Team Sweepstakes according to Speechwire Tournament Services:

  1. Mounds Park Academy  64
  2. Fairmont                         30
  3. Cannon Falls                  21
  4. Morris                             20
  5. Winona Cotter                19

In Class AA Eastview of Apple Valley and Chanhassen had three state champions each, Apple Valley finished with two.  Class AA Team Standings from Speechwire Tournament Services:

  1. Moorhead          64
  2. Eagan                59
  3. Eastview            58
  4. Apple Valley      45
  5. Chanhassen      38

Cannon Falls had two individuals place second.  Kendall Lawless in Dramatic Interpretation and Aizlynn Thim in Extemperaneous Reading.

The Bombers Lydia Pedersen finished 5th in Extemperaneous Speaking.  Emma Watson was 7th in Humerous Interpretation.  Jessica Baszuro finished 8th in Prose Reading.

Richard Sylak of Zumbrota-Mazeppa was 4th in Discussion.  Kaylee Arndt of Fillmore Central placed 4th in Creative Expression.  Catherine Williamson of Pine Island was 7th in Dramatic Interpretation. Sydney Ellis and Peyton Ellis of Chatfield were 5th in Duo Interpretation.  Haylee Gunderson and Sebastian Rappe of Randolph 7th.

Storytelling Champion was Zanessa Anderson of Rushford-Peterson with Alletta Strande of Chatfield finishing 7th.

Class A competition was held Saturday.  Class A A on Friday.

Creative Expression

Thor Reimann of Eastview claimed the Gold Medal.  Elie Sayers of Lakeville North was 5th.

Discussion

Fardouza Farah of Owatonna was 7th, Nadia Kuxhausen-Ralph of Northfield 8th.

Dramatic Interpretation

Hanna Olson of Eastview was 2nd, Cooper Roberts of Apple Valley 7th and Grace Guetschow of Mankato East 8th.

Information Speaking

Cecelia Voss of Apple Valley 2nd, Sophie Green of Apple Valley 6th.

Original Oratory

Lydia Voss of Apple Valley Champion.  Jihan Abdi of Apple Valley 3rd.  Krystal Mutebi of Lakeville North was 4th.

Poetry Reading

Ankita Gurung, Lakeville North 5th, Manessa Yerridoyina of Rochester John Marshall 8th.

Duo Interpretation

Jonah Johnson/Frank Knier Apple Valley 2nd, Laura Schlie/Jasmine Haidar Eastview 4th.

Extemperaneous Reading

Olivia Beach of Eastview is State Champion.  Hanisa Pasupleti, Eastview 5th.

Extemperaneous Speaking

Alli Hering Eastview State Champion.  Vikash Giritharon of Eastview 2nd.  Gavin Davis of Mankato East 4th.  Thanika Arunkumar of Lakeville North 8th.

Great Speeches

Adrianna Denk of Lakeville North 4th.  Wanwa Omot of Eastview 6th.

Humerous Interpretation

Sophie Todaro, Apple Valley Champion.  Julia Christenson of Owatonna 6th.

Prose Reading

Alyson Hasner, Lakeville North 4th, Annika Kingsriter, Lakeville North 5th, Maria Michelson of Apple Valley 6th and Emily Melville of Apple Valley 8th.

Storytelling

Ella Erdahl of Eastview State Champion.  William Laudon of Rochester Mayo 4th, Marina Deutsch of Lakeville North 7th and Olivia Moeller of Mankato East 8th.

Would move for this reason?

READ ON: See the States Where People Live the Longest

Stacker used data from the 2020 County Health Rankings to rank every state's average life expectancy from lowest to highest. The 2020 County Health Rankings values were calculated using mortality counts from the 2016-2018 National Center for Health Statistics. The U.S. Census 2019 American Community Survey and America's Health Rankings Senior Report 2019 data were also used to provide demographics on the senior population of each state and the state's rank on senior health care, respectively.

Read on to learn the average life expectancy in each state.