The Minnesota Basketball News released their latest boys high school basketball rankings.  Waterville-Elysian-Morristown has one loss (Hayfield) and is rated #10 in Class 1A.  Randolph also has one loss and is #8.  Hayfield is #14, Blooming Prairie #18 and Spring Grove #20.

The Hiawatha Valley League has one rated team.  A rarity for sure.  Lake City is #6 in Class 2A.  Jordan is #8 and Caledonia #10.  The Big 9 has four teams ranked in the top 11 in Class 3A.  Mankato East is #3, Austin #5, Winona #10 and Northfield #11.

The South Suburban Conference has three ranked teams in Class 4A.  Prior Lake is #2, Lakeville North #5 and Shakopee #6.

The final week of the boys regular season is here.  Faribault Falcon Head Coach Eric Hildebrandt told listeners of the KFC Faribault Coaches Show Saturday he hasn't really had much time to think about section seeding or anything with such a hectic end of season schedule due to the weather.

The complete Minnesota Basketball News boys high school basketball rankings are below.

Class 1A

  1. Minneota
  2. BOLD
  3. Minnesota-Valley-Lutheran
  4. Springfield
  5. Cass Lake-Bena
  6. North Woods
  7. Henning
  8. Randolph
  9. Ada-Borup West
  10. Waterville-Elysian-Morristown
  11. Mountain Lake/Comfrey
  12. New Ulm Cathedral
  13. Rushford-Peterson
  14. Hayfield
  15. Ortonville
  16. Mahnomen-Waubun
  17. Christ's Household of Fait
  18. Blooming Prairie
  19. Mayer Lutheran
  20. Spring Grove

Class 2A

  1. Minnehaha Academy
  2. Minneapolis North
  3. Perham
  4. Maranatha Christian
  5. Breck
  6. Lake City
  7. Spectrum
  8. Jordan
  9. St. Croix Prep
  10. Caledonia
  11. Holy Family Catholic
  12. Osakis
  13. Melrose
  14. Litchfield
  15. Hawley
  16. St. Cloud Cathedral
  17. Albany
  18. Crosby-Ironton
  19. St. Peter
  20. Providence Academy

Class 3A

  1. DeLaSalle
  2. Waseca
  3. Mankato East
  4. Princeton
  5. Austin
  6. Mahtomedi
  7. Delano
  8. Holy Angels
  9. Bemidji
  10. Winona
  11. Northfield
  12. Sartell-St. Stephen
  13. Marshall
  14. St. Thomas Academy
  15. Waconia
  16. Totino-Grace
  17. Hibbing
  18. Mound-Westonka
  19. Hermantown
  20. Alexandria

Class 4A

  1. Hopkins
  2. Prior Lake
  3. Park Center
  4. East Ridge
  5. Lakeville North
  6. Shakopee
  7. Wayzata
  8. Eden Prairie
  9. Chaska
  10. Champlin Park
  11. Edina
  12. Cretin-Derham Hall
  13. Tartan
  14. White Bear Lake
  15. Minnetonka
  16. Maple Grove
  17. Robbinsdale Armstrong
  18. Moorhead
  19. Osseo
  20. St. Michael-Albertville