The Minnesota Basketball News state rankings have three Big Nine Conference teams and three teams from the Gopher Conference ranked among the state's elite.  In Class 1A Waterville-Elysian-Morristown was rated #5 in the last rankings. #13 Blooming Prairie , #14 Hayfield.

The Buccaneers more than held their own against Henning in the Granite City Classic in St. Cloud late last week.  Henning edged WEM 79-73 in overtime Friday.  The Buccaneers then defeated perennial power Cass Lake-Bena 75-64.

Hayfield won their tournament with victories over Faribault Bethlehem Academy (85-56) and Wabasha-Kellogg (52-43).  The Vikings are back in action Friday when they host Section opponent Grand Meadow.

Randolph was rated #15 in Class 1A and lost both games they played against Class 2A competition in St. Charles over the holidays.  LaCrescent (81-71) and Pine Island (63-58).  Head Coach Kent Otte told us Saturday on the Randolph Coaches Show he was proud of the fact his team competed hard against the bigger schools.

In Class 3A Big Nine teams #3 Mankato East, #6 Austin are ranked.  In Class 4A Rochester Mayo was #11 just behind fellow Section opponent #10 Lakeville South.

Waseca is the top ranked team in Class 2A and has been since the start of the season.  Caledonia and Lake City are #2 and #3.  Stewartville is #15.

The top rated Class 4A team is Eden Prairie.  Six South Suburban Conference teams are in the top 18.

The complete rankings are below:

Class 1A

1. Henning
2. BOLD
3. Ada-Borup
4. Southwest MN Christian
5. Waterville-Elysian-Morristown
6. North Woods
7. West Central Area
8. New Ulm Cathedral
9. Cromwell-Wright
10. Springfield
11. Parkers Prairie
12. Fertile-Beltrami
13. Blooming Prairie
14. Hayfield
15. Randolph
16. Mountain Lake-Comfrey
17. Christ's Household of Faith
18. Nahwauk-Keewatin
19. Walker-Hackensack-Akeley
20. Clearbrook-Gonvick

Class 2A 

1. Waseca
2. Caledonia
3. Lake City
4. St. Croix Prep
5. Perham
6. Minneapolis North
7. Esko
8. Cristo Rey Jesuit
9. Pine City
10. Osakis
11. Minnesota Valley Lutheran
12. Maranatha Christian
13. Jordan
14. East Grand Forks
15. Stewartville
16. Rockford
17. Fergus Falls
18. Eden Valley-Watkins
19. Holy Family
20. Moose Lake-Willow River

Class 3A

1. Minnehaha Academy
2. DeLaSalle
3. Mankato East
4. Totino-Grace
5. Marshall
6. Austin
7. Waconia
8. St. Cloud Apollo
9. St. Peter
10. Delano
11. Mound Westonka
12. St. Croix Lutheran
13. Columbia Heights
14. Bloomington Kennedy
15. Alexandria
16. Holy Angels
17. Princeton
18. Grand Rapids
19. Hermantown
20. Sartell-St. Stephen

Class 4A 

1. Eden Prairie
2. Cretin-Derham Hall
3. Prior Lake
4. East Ridge
5. Park Center
6. Shakopee
7. Hopkins
8. Eastview
9. Tartan
10.Lakeville South
11. Rochester Mayo
12. Chaska
13. Edina
14. Lakeville North
15. Spring Lake Park
16. Robbinsdale Armstrong
17. Maple Grove
18. Rosemount
19. Osseo
20. Champlin Park

Enter your number to get our free mobile app