The Associated Press latest rankings for Minnesota High School Football do not appear to allow COVID-19 to influence them. I'm not necessarily advocating that just pointing out the fact there are teams with COVID-19 issues on these lists.

I still don't understand why they can't break ties with some formula.  I would use points allowed or something.  Not most points scored because then you would have teams trying to run up scores to get the nod in case of a tie in the polls.

Even a flip of the coin would work.  Most people voting in these polls have never seen some of these teams anyway.

Class 5A still has St. Thomas Academy on top but the Owatonna Huskies are second and received some first place votes.  Unfortunately for the Huskies they lost a game with state ranked Mankato West this week and picked up the Monticello Magic on the road.

The Cannon Falls Bombers throttled Rochester Lourdes last Saturday to move up one notch to #2 in Class 3A.  The Lourdes Eagles were dropped to #10 following the Bombers domination.  The Bombers have a bye this week.

Those teams in BOLD are in the KDHL listening area or in the region.

Class  6A
1. Lakeville South

2. Eden Prairie
3. St. Michael-Albertville
4. East Ridge
5. Woodbury
6. Prior Lake                              
7. Farmington                           
8. Rosemount 
9. Maple Grove
10. Lakeville North
Others receiving votes: Champlin Park, Osseo

Class 5A
1.  St. Thomas Academy
2.  Owatonna   
3.  Moorhead                         
4.  Rogers
5.  Mankato West
6. Andover
7. Chanhassen
8. Chaska
9. Mahtomedi
10. Robbinsdale Armstrong
Others receiving votes:  Tartan, Robbinsdale Cooper, Rochester Mayo

Class 4A
1.  Hutchinson
2.  Orono
3.  Marshall
4.  Fridley  TIE
Cold Spring Rocori
6.  Becker
7.  Detroit Lakes                     
8.  Byron                                  
9.  Jordan 
10. Grand Rapids  TIE
Cloquet  TIE
Willmar   TIE
Others receiving votes: Simley

Class 3A
1.  Annandale
2.  Cannon Falls 
3.  Albany
4.  Pierz
5.  Waseca 
6.  Mora  TIE
Rockford
8.  Litchfield
9.  Rochester Lourdes
10. Dilworth-Glyndon-Felton
Others receiving votes: Plainview/Elgin-Millville, Dassel-Cokato,
Glencoe-Silver Lake, St. Croix Lutheran,Brooklyn Center

Class 2A
1.  Caledonia    

2.  Minneapolis North
3.  Blue Earth Area
4. ,Moose Lake/Willow River
5.  Barnesville                        
6.  Chatfield 
7.  Paynesville
8.  Redwood Valley  TIE
Eden Valley-Watkins
10. Morris/Chokio-Alberta
Others receiving votes: Atwater-Cosmos-Grove City, West Central Area/Ashby

Class A
1.  Blooming Prairie

2.  Mahnomen-Waubun
3.  Minneota
4.  Dawson-Boyd
5.  Mayer Lutheran 
6.  Browerville
7.  BOLD
8.   Breckenridge
9.   Murray County Central
10.  Wabasso
Others receiving votes: New York Mills, Randolph, Underwood
Lester Prairie/Holy Trinity, North Woods

Class 9-Man
1. Hills-Beaver Creek
2. Stephen-Argyle
3. Grand Meadow
4.  South Ridge
5.  Southland                               
6.  Mountain Lake Area
7.  Hancock
8.  Mountain Iron-Buhl
9.  Renville County West   TIE
     Win-E-Mac
Others receiving votes: Cherry, Fertile-Beltrami, Hill City-Northland, Cromwell,
Goodridge-GryglaVerndale, Ogilvie