The latest Minnesota Basketball News rankings were released on my birthday, Friday.

Rochester John Marshall jumped into the top 10 in Class 4A boys where Eden Prairie takes over the top spot.

Number one stays the same in the other three classes, Class 3A DeLaSalle, Class 2A Minnehaha Academy and Class 1A North Woods.

There are still four Big Nine Conference teams in the rankings.

The aforementioned John Marshall, three teams in Class 3A, #7 Mankato East, #8 Austin and #10 Northfield.

From the Hiawatha Valley League in Class 2A #8 Lake City, #15 Rochester Lourdes and #19 Byron.

Byron defeated Lourdes by double digits on Friday night.

Other southeastern Minnesota representatives include Class 3A, #12 Waseca, Class 2A, #3 Caledonia, #12 St. Charles.

In Class 1A Cleveland is #4, Spring Grove #15, LaCrescent #18 and Rushford-Peterson #19.

In Class 4A defending champion Apple Valley is #4 and Lakeville North #9.

Here are the complete rankings from the Minnesota Basketball News heading into the Holiday break.

Class 1A

  1. North Woods
  2. Springfield
  3. Nevis
  4. Cleveland
  5. Mayer Lutheran
  6. Cedar Mountain Comfrey
  7. Cass Lake-Bena
  8. Russell-Tyler-Ruthton
  9. Hinckley-Finlayson
  10. Mountain Lake
  11. Norman County East/Ulen-Hitterdal
  12. Mountain Iron-Buhl
  13. Chisholm
  14. Red Rock Central
  15. Spring Grove
  16. Sacred Heart
  17. Minnesota Valley Lutheran
  18. LaCrescent
  19. Rushford-Peterson
  20. Ada-Borup

Class 2A

  1. Minnehaha Academy
  2. Minneapolis North
  3. Caledonia
  4. Annandale
  5. St. Cloud Cathedral
  6. Brooklyn Center
  7. Esko
  8. Lake City
  9. Perham
  10. Virginia
  11. Jordan
  12. St. Charles
  13. Eden Valley-Watkins
  14. Breckenridge
  15. Rochester Lourdes
  16. Melrose
  17. Sauk Centre
  18. Minnewaska Area
  19. Byron
  20. Holy Family

Class 3A

  1. DeLaSalle
  2. St. Thomas Academy
  3. Columbia Heights
  4. Marshall
  5. Orono
  6. Delano
  7. Mankato East
  8. Austin
  9. Willmar
  10. Northfield
  11. Waconia
  12. Waseca
  13. Minneapolis Roosevelt
  14. Robbinsdale Cooper
  15. Mahtomedi
  16. Benilde-St. Margaret's
  17. Fridley
  18. St. Paul Johnson
  19. Princeton
  20. St. Croix Lutheran

Class 4A

  1. Eden Prairie
  2. Cretin-Derham Hall
  3. Hopkins
  4. Apple Valley
  5. Park Center
  6. Edina
  7. North St. Paul
  8. Chaska
  9. Lakeville North
  10. Rochester John Marshall
  11. East Ridge
  12. Osseo
  13. Wayzata
  14. Woodbury
  15. Forest Lake
  16. Tartan
  17. Cambridge-Isanti
  18. St. Cloud Tech
  19. Andover
  20. Minneapolis Washburn
Orlando Rosu. ThinkStock.