The Minnesota Basketball News preseason girls top 20 had the Faribault Falcons at #20 in Class 3A in their December 1 polls.

It is the same ranking they had in the preseason poll.

Since then they have defeated Big Nine Conference Co-Champion from last year Rochester Mayo 30-24 and Mankato West 70-64.  Both games were on the road.

Mankato West is rated #17 in Class 3A after beating then state #8 rated Waseca.

The Scarlets lost to Faribault the day the polls came out.

Waseca dropped to #19 after their loss to Mankato West.

Northfield opened their season with a 46-45 win over Red Wing and the Raiders are rated #7 in Class 3A.  Red Wing on the strength of winning their home tournament with victories over then #1 Class A Goodhue and Wasconia, is #8.

Goodhue was dropped from #1 to #2 after their loss to Red Wing despite a season opening 52-39 win over River Falls, Wisconsin.  Lyle-Pacelli is now the top ranked Class A team in Minnesota girls basketball after starting the season 3-0.

The Shamrocks rolled past Dover-Eyota 76-46, Zumbrota-Mazeppa 56-41 and Mabel-Canton 76-19 to start their season.

Hayfield is still #3 in Class A.  Their wins over Minneota 70-60 and Tracy-Milroy-Balaton 66-45 to open the season were completed after the poll was released also.

Tracy-Milroy-Balaton is rated #14 in Class 2A.

Byron Moved from #8 to #6 in Class 2A without playing a game.  They open their season at Hayfield on Tuesday.

Rochester Lourdes dropped from #3 in the preseason rankings to #11 in Class 2A after falling to #4 Class 3A Holy Angels 72-37 and #6 Class 4A Cretin-Derham Hall 67-51.

The Eagles beat Kenyon-Wanamingo in a rematch of last year's Section 1 Class 2A title game 63-28 and rolled by Chatfield 65-36 in their last two games.

In Class 4A Hopkins is still on top with Eastview and Lakeville North remaining at #2 and #3.  Farmington is rated #19.

The complete Minnesota Basketball News Top 20 in each class are listed below.

Class 1A

  1. Lyle-Pacelli
  2. Goodhue
  3. Hayfield
  4. Mountain Iron-Buhl
  5. Bigfork
  6. Ada-Borup
  7. Lac Qui Parle Valley
  8. Cromwell Wright
  9. Southwest Mn. Christian
  10. Sleepy Eye
  11. Wheaton-Herman-Norcross
  12. Badger-Greenbush-Middle River
  13. Red Lake
  14. Cedar Mountan-Comfrey
  15. Wabasso
  16. Stephen-Argyle
  17. Walker-Hackensack-Akeley
  18. Belgrate-Brooten-Elrosa
  19. Sacred Heart
  20. Grand Meadow

Class 2A

  1. Sauk Centre
  2. Norwood-Young America
  3. Roseau
  4. Eden Valley-Watkins
  5. Dilworth-Glyndon-Felton
  6. Byron
  7. Rush City
  8. Maranatha Christian
  9. New London-Spicer
  10. Minnehaha Academy
  11. Rochester Lourdes
  12. Annandale
  13. Thief River Falls
  14. Tracy-Milroy-Balaton
  15. St. Cloud Cathedral
  16. Pequot Lakes
  17. Duluth Marshall
  18. Barnesville
  19. Jordan
  20. Glencoe-Silver Lake

Class 3A

  1. Minneapolils DeLaSalle
  2. Hutchinson
  3. Robbinsdale Cooper
  4. Holy Angels Academy
  5. Grand Rapids
  6. Mahtomedi
  7. Northfield
  8. Red Wing
  9. Chisago Lakes
  10. Willmar
  11. Simley
  12. Zimmerman
  13. Hill-Murray
  14. Hermantown
  15. Alexandria
  16. Waconia
  17. Mankato West
  18. Fergus Falls
  19. Waseca
  20. Faribault

Class 4A

  1. Hopkins
  2. Eastview
  3. Lakeville North
  4. Centennial
  5. Wayzata
  6. Cretin-Derham Hall
  7. Forest Lake
  8. St. Michael-Albertville
  9. Park Center
  10. Maple Grove
  11. White Bear Lake
  12. Moorhead
  13. Minnetonka
  14. Edina
  15. Champlin Park
  16. Roseville
  17. St. Francis
  18. Anoka
  19. Farmington
  20. Bloomington Kennedy
Nomeland Gym Faribault