The Section 2A Minnesota High School Wrestling Tournament began tonight with the top four seeds achieving convincing victories over their opponent.

Section 1 team competitions in all classes begin Wednesday with four teams heading to one site to wrestle.  This comes on the heels of a regular season that did not allow any quadrangular meets due to COVID-19 restrictions

In Section 2A Monday night, top seed Kenyon-Wanamingo crushed LeSueur-Henderson 82-0 in the Castle in Kenyon.

#2 seed Blue Earth Area dominated United South Central 59-18 in Blue Earth.

#3 seed Medford cruised by Lake Crystal-Wellcome Memorial 56-12 in Medford.

#4 seed Maple River pinned New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 57-16.

The next round of Section 2A Kenyon-Wanamingo will host Maple River at 7:00p.m.  The match will be broadcast on POWER 96 Radio 95.7 FM with coverage starting 6:45 p.m.  Just one match, two teams.

If the Knights win they would advance to the Saturday Section title match in St. James at 1:00 p.m. according to MSHSL Tournament Brackets.

We hope to be able to broadcast there also.

The State Wrestling Team Tournament for Class A will be March 27 at St. Michael-Albertville High School at 9:00 a.m.  That would be a Semifinal match followed by the State Championship 30 minutes after the conclusion of the Semis.

Section 1A wrestling opens Wednesday, March 10, 2021 with Quarterfinals action at Rochester Century and Dover-Eyota High Schools according to the brackets on the MSHSL website.

At 6:00p.m. Wednesday top seed Chatfield (22-1) faces St. Charles (9-12) at Century High School.  At the same time Goodhue (19-11) goes up against Zumbrota-Mazeppa (11-8).  Winners wrestle approximately 30 minutes after the first matches.

At 6:00 p.m. Wednesday in Eyota #3 seed Grand Meadow/Leroy-Ostrander/Southland (28-4)  wrestles Caledonia (9-17).  At the same time #2 seed Dover-Eyota (20-4) tangles with Fillmore Central (8-15).  Winners wrestle approximately 30 minutes after the first matches.

The Section 1A Championship will be Saturday, 4:00 p.m. at New Prague High School.

In Section 1AAA Faribault received the #3 seed despite defeating Northfield who got the #1 Seed and finishing with a better overall record.  Owatonna achieved the #2 seed.  The Huskies lost twice to Northfield and defeated Faribault so Northfield, Owatonna and Faribault tied for the Big Nine Conference title.

The MSHSL Bracket says matches will be in Farmington and Owatonna Wednesday.

At 6:00 p.m. Wednesday Faribault (19-2) squares off with #6 seed Albert Lea (16-12).  The Falcons have defeated the Tigers twice during the regular season but Faribault Head Coach Jesse Armbruster said at Bashers during the Faribault Coaches Show last weekend you know the adage about beating a good team three times in a season.

At the same time Owatonna (19-7) goes up against Winona (4-19).  The winners would wrestle approximately 30 minutes after the end of the previous match.

Top seed Northfield (23-5) tangles with Austin (5-25) at 6:00 p.m. in Farmington and at the same time Rochester Mayo (no record given) wrestles Farmington (14-11).

The winners would hit the mat for the next match approximately 30 minutes following in Farmington.

The next round Saturday will be 10:00 a.m. in New Prague.

In Section 1AA action Wednesday top seed Simley (22-0) faces La Crescent (0-18) at 6:00 p.m. at Rochester John Marshall High School.

At the same time St. Thomas Academy (20-6) faces Plainview-Elgin-Millville (16-14)

The winners hit the mat approximately 30 minutes after the previous matches end.

At Kasson-Mantorville High School the #2 seed KoMets (15-2) wrestle Stewartville (10-13).

The other Kasson match is #3 seed Lake City (19-5) tangling with Lewiston-Altura/Rushford-Peterson (16-13).

The two site victors wrestle for the Section Championship Saturday 2:00 p.m. at Cretin-Derham Hall High School in St. Paul.

Here is more interesting information you might want to absorb.

READ ON: See the States Where People Live the Longest

Stacker used data from the 2020 County Health Rankings to rank every state's average life expectancy from lowest to highest. The 2020 County Health Rankings values were calculated using mortality counts from the 2016-2018 National Center for Health Statistics. The U.S. Census 2019 American Community Survey and America's Health Rankings Senior Report 2019 data were also used to provide demographics on the senior population of each state and the state's rank on senior health care, respectively.

Read on to learn the average life expectancy in each state.