A Number of KDHL/Power 96 Area Football Teams in Rankings
The first in season Minnesota high school football rankings by the Associated Press have been released. These teams were voted upon by a statewide panel of prep sportswriters.
Tri-City United is second in Class 3A, Lakeville North second in Class 6A and Mankato West second in Class 5A.
Waterville-Elysian-Morristown is rated No. 3 in Class 2A where defending state champion Caledonia is No. 1 and received all five first-place votes.
Goodhue is No. 4 in Class 1A with Rushford-Peterson at No. 8 and Fillmore Central tied for No. 10. Bethlehem Academy received votes along with Hayfield and United South Central.
Pierz received all six first-place votes in Class 3A. Rochester Lourdes and Plainview-Elgin-Millville received votes but did not crack the top 10.
South St. Paul is No. 1 in Class 4A with six of the 10 first-place votes. Stewartville is No. 3 and Mankato East, Waseca and Winona received votes.
St.Michael-Albertville sits atop the Class 5A poll after receiving eight of 10 first-place votes and Mankato West got the other two.
Totino-Grace is No. 1 in Class 6A after receiving six of eight first-place votes. Lakeville North garnered the other two first-place votes.
Defending state champion Grand Meadow got all five first-place votes in nine-man football and Cleveland is rated No. 2.
The top 10 in each class is listed below and only area teams who received votes in their respective classes.
Class A
- Minneota
- Minneapolis North
- Braham
- Goodhue
- Browerville
- Tracy-Milroy-Balaton
- Adrian
- Rushford-Peterson
- Upsala Swanville
- BOLD tied with Deer River and Fillmore Central
Also receiving votes: Faribault Bethlehem Academy, United South Central, Hayfield.
Class AA
- Caledonia
- Moose Lake Willow River
- Waterville-Elysian-Morristown
- Barnesville
- Eden Valley-Watkins
- Howard Lake-Waverly-Winsted
- Pillager
- Maple Lake
- Lewiston-Altura
- Redwood Valley
Others receiving votes: Maple River
Class AAA
- Pierz
- Tri-City United
- Dilworth-Glyndon-Felton tied with Jackson County Central
- none
- St. Croix Lutheran
- Belle Plaine
- Fairmont
- Holdingford
- Proctor tied with Pequot Lakes
- none
Others receiving votes: Rochester Lourdes, Plainview-Elgin-Millville
Class AAAA
- South St. Paul
- Hutchinson
- Stewartville
- Marshall
- Benilde-St. Margaret's
- Becker tied with Rocori
- none
- Fridley
- Hermantown
- Mound-Westonka
Others receiving votes: Mankato East, Waseca, Winona
Class AAAAA
- St. Michael-Albertville
- Mankato West
- Spring Lake Park
- Mahtomedi
- Elk River
- Rogers
- Apple Valley
- Rochester John Marshall
- Chanhassen
- Alexandria
Others receiving votes: Northfield, Owatonna, Rochester Mayo
Class AAAAAA
- Totino-Grace
- Lakeville North
- Maple Grove
- Eden Prairie
- Blaine
- Rosemount
- Centennial tied with Cretin-Derham-hall
- none
- Burnsville
- Edina
Others receiving votes: Eastview Apple Valley
Nine-Man
- Grand Meadow
- Cleveland
- Spring Grove
- Waubun
- Stephen-Argyle
- Ely
- Silver Bay
- Hills-Beaver Creek
- Mountain Iron-Buhl
- Edgerton-Ellsworth
Others receiving votes: Mabel-Canton