The Triton Cobras are in the winner's bracket of the Section 1AA Section Tournament and don't have to play again until Saturday.  The #2 seed Cobras defeated top seed Rochester Lourdes 3-1 in Stewartville Monday to win the West Subsection championship.  Top seed in the east Caledonia edged LaCrescent 3-2 in Chatfield to capture the East Subsection title.  Caledonia and Triton will play 10:00 a.m. Saturday at Rochester Mayo Field.

In the elimination bracket Plainview-Elgin-Millville (P-E-M) beat LaCrescent 5-3 to advance to the Section Tournament out of the east and Rochester Lourdes edged Byron 8-7 in the west.  Lourdes and P-E-M also play at 10:00 a.m. Saturday at John Marshall Alumni Field in Rochester.  The winner of the winner's bracket game plays Tuesday, June 5 at Mayo Field and would have to be defeated twice in order not to advance to the State Tournament June 14-16 in St. Cloud.

At 1:00 p.m. Saturday the loser of the winner's bracket contest between Triton and Caledonia will play the winner of the Lourdes encounter with P-E-M for the right to try and beat the winner's bracket winner twice the following Tuesday.

In Section 1 Class A baseball in Austin Blooming Prairie knocked off the West Subsection #1 seed Hayfield in the elimination bracket after the Vikings lost to Lyle-Pacelli in the winner's bracket semis 17-11.  At 5:00 p.m. Tuesday (5/29) in Austin the team that ousted Faribault Bethlehem Academy from the tournament the United South Central Rebels will play Blooming Prairie to determine the West Subsection runner-up.

Wabasha-Kellogg won the elimination bracket of the east with a 9-3 victory over Schaeffer Academy of Rochester Monday at Winona State University.

That means Saturday at 10:00 a.m. at Riverland Community College in Austin the Rushford-Peterson Trojans will play Lyle-Pacelli in the winner's bracket of Section 1A.  At the same time on another field at the same Austin complex Wabasha-Kellogg plays the winner of the United South Central vs. Blooming Prairie game.  The loser of the winner's bracket contest plays the winner of the elimination bracket game for the right to play the winner of the winner's bracket June 5 in Austin and would have to defeat them twice to advance to state.

In Section 1AAA Saturday top seed Austin beat #6 seed Albert Lea 2-1, #2 seed Winona bested #5 seed Kasson-Mantorville 3-1 and #3 seed Red Wing was upset by #6 seed Northfield 2-0.  According to the bracket on the MSHSL website Red Wing  plays Austin in the winner's bracket at 5:00 p.m. Tuesday in Austin and Winona hosts Northfield at 5:00pm.  Meanwhile Albert Lea plays at Kasson-Mantorville in an elimination game.

There are six teams in Section 1AAA.  Why they didn't give the top two seeds a bye in the first round I don't know.  To have the #3 seed come back into the winner's bracket and play the #1 seed makes no sense.  If Red Wing (with one loss remember already) wins do they get to stay in the winner's bracket and play a team with no losses?  Aren't the #2 and #3 seeds supposed to be in the bracket opposite number one.  That's the advantage of being seeded number one in a tournament isn't it?

This tournament continues this weekend in Red Wing.

In Section 1AAAA top seed Owatonna defeated #8 John Marshall 5-2 Saturday.  #5 Rochester Century blanked #4 seed Rochester Mayo 9-0 so Owatonna hosts Century at 5:00 p.m. Tuesday (5/29).  John Marshall plays at Century at the same time in the elimination bracket.

#3 seed New Prague defeated #6 Farmington 3-2 and #2 Lakeville North downed crosstown rival Lakeville South 7-1.  New Prague goes to Lakeville North 5:00 p.m. Tuesday and Lakeville South is at Farmington at the same time.

The tournament shifts to Dundas this weekend.

The Faribault Falcons lost a 5-4 extra inning game to Mankato West Saturday at Gustavus Adolphus College in St. Peter and has to go to New Ulm Wednesday to play one game in the elimination bracket.  Their opponent will be Worthington who lost to Mankato East 10-0.  The game is scheduled for 7:00 p.m. and we plan on carrying the contest on KDHL.  At 5:00 p.m. another elimination bracket game will be played between Waseca and Hutchinson on the same field in New Ulm.

Top seed New Ulm will play Marshall in a winner's bracket semi-final game at 6:00 p.m. on Johnson Field in New Ulm.  The Falcons and the other elimination bracket games are at Mueller Park in New Ulm.

The winner's bracket teams play at the high seed on Wednesday with Mankato East hosting Mankato West and New Ulm seeing Marshall in New Ulm.  Why can't the elimination bracket games be at the high seed?  I know it's a long trip from Worthington to Faribault and for Hutchinson to Waseca, but doesn't that make more sense then sending four teams to New Ulm to play one game ?

Waseca goes 58 miles, Faribault 72 miles, Worthington 92 miles and Hutchinson 46 miles to New Ulm.  If you play at the high seed two teams have to make long trips but isn't that why you seed the teams.  High seeds and home games.

It's May.  Make the games 7:00 p.m. starts under the lights and get some fans there.  If you get off work at 5:00 p.m. and the game starts at 5:00 p.m. in New Ulm how many fans can get there?

In Section 2AA Waterville-Elysian-Morristown plays 5:00 p.m. Tuesday (5/29) at Jordan in a #5 vs #4 seed game after both teams won last Thursday.  In other winner's bracket contests Tuesday top seed St. Peter plays Blue Earth Area who ended Cannon Falls season 11-8 Thursday.

#2 seed Belle Plaine hosts #7 LeSueur-Henderson and #3 seed Tri-City United has Maple River come to Montgomery.  All these games are at 5:00 p.m.

Baseball in Glove- photo by Gordy Kosfeld