The Minnesota Basketball News came out today with their latest Minnesota high school boys basketball rankings.  The Big Nine Conference has 4 teams in the Class 3A top 18 and three of them are in the top 20.  Austin #4, Mankato East #5, Northfield #8 and Winona #18.  The Waseca Bluejays are #2 in Class 3A.

There are three South Suburban teams in the Class 4A top six.  Prior Lake is #2. Lakeville North #5 and Shakopee #6.  DeLaSalle heads the 3A rankings and Hopkins is on top of the 4A elite list.  It's been a weird year in the Hiawatha Valley League.  One team is ranked.  Lake City is #7 in Class 2A.  Rochester Lourdes was in the top 20 last week and didn't retain their position this week.

Other are teams ranked in Class 2A with Minnehaha Academy on top all season iniclude #5 Jordan, #10 Caledonia.  Minneota still tops the Class 1A rankings.  Spring Grove is #8, Randolph #10, Waterville-Elysian-Morristown #12, Rushford-Peterson #14, Hayfield #15, Mayer Lutheran #16 and Grand Meadow #17.

The complete Minnesota Basketball News boys high school basketball rankings are here:

Class 1A

  1. Minneota
  2. BOLD
  3. Cass Lake-Bena
  4. Minnesota Valley Lutheran
  5. Springfield
  6. North Woods
  7. Henning
  8. Spring Grove
  9. Ortonville
  10. Randolph
  11. Ada-Borup
  12. Waterville-Elysian-Morristown
  13. New Ulm Cathedral
  14. Rushford-Peterson
  15. Hayfield
  16. Mayer Luheran
  17. Grand Meadow
  18. Cromwell-Sright
  19. Southwest Mn Christian

Class 2A

  1. Minnehaha Academy
  2. Minneapolis North
  3. Perham
  4. Maranatha Christian
  5. Jordan
  6. Breck
  7. Lake City
  8. Spectrum
  9. St. Croix Prep
  10. Caledonia
  11. Holy Family Catholic
  12. Hawley
  13. Osakis
  14. New London-Spicer
  15. Breckenridge
  16. Pequot Lakes
  17. Albany
  18. St. Cloud Cathedral
  19. Providence Academy
  20. Litchfield

Class 3A

  1. DeLaSalle
  2. Waseca
  3. Princeton
  4. Austin
  5. Mankato East
  6. Mahtomedi
  7. Delano
  8. Northfield
  9. Waconia
  10. Holy Angels
  11. Sartell-St. Stephen
  12. Marshall
  13. Alexandria
  14. Bemidji
  15. St. Thomas Academy
  16. Totino-Grace
  17. Hermantown
  18. Winona
  19. Hibbing
  20. Robbinsdale Cooper

Class 4A

  • Hopkiins
  • Prior Lake
  • Park Center
  • East Ridge
  • Lakeville North
  • Shakopee
  • Wayzata
  • Edina
  • Eden Prairie
  • Chaska
  • Champlin Park
  • White Bear Lake
  • Cretin-Derham Hall
  • Tartan
  • Minnetonka
  • St. Michael-Albertville
  • Osseo
  • Maple Grove
  • Spring Lake Park
  •