Northfield Boys and Girls Basketball Ranked in Top 15
The Faribault Falcon girls and boys basketball teams host Northfield on Friday night in a Coaches vs. Cancer event at Nomeland Gym.
Both games will be broadcast on Power 96 Radio, with coverage beginning about 5:45PM for the girls; the boys are scheduled to begin about 8PM.
For the boys it will be Faribault's season opener and for the girls they will be facing another Big Nine Conference favorite after knocking off Rochester Mayo 53-45 on Tuesday night in the same gym.
The Northfield Raider boys are ranked 11th in the Class 3A poll and the Raider girls are rated 15th.
Defending state girls champion Goodhue is rated tops in Class A and the Wildcat boys, who finished second at last year's state tournament, are rated No. 7 in Class A.
Caledonia is the top-ranked Class 2A boys team and Minneapolis North is picked to repeat in Class A.
Minneapolis DeLasalle is tops in Class 3A and favored to win their sixth straight state title.
Champlin Park is rated No. 1 in Class 4A and Lakeville North comes in second.
On the girls side, in addition to Goodhue repeating for a state title the Minnesota Basketball News has Lyle-Pacelli rated 16th in Class A.
Watertown-Mayer is ranked No. 1 in Class 2A with defending state champs Plainview-Elgin-Millville rated third and New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva being picked 11th.
Hutchinson tops the Class 3A girls basketball poll with Winona second, Kasson-Mantorville eighth, Waseca ninth and Northfield 15th.
Watertown-Mayer is picked to top the Class 2A girls poll and Hopkins sits atop Class 4A.
Below are the top 20 in each class as determined by the Minnesota Basketball News.
Minnesota Girls Basketball Rankings
Class 1A
- Goodhue
- Maranatha Christian
- Mountain Iron-Buhl
- Wheaton/Herman-Norcross
- Cromwell-Wright
- Southwest Minnesota Christian
- Canby
- Cedar Mountain/Comfrey
- Mankato Loyola
- Mayer Lutheran
- Red Rock Central
- Granada-Huntley-East Chain-Truman-Martin Luther
- Kimball
- Sleepy Eye
- Lester Prairie-Winsted-Holy Trinity
- Lyle/Pacelli
- Ada-Borup
- Minneapolis North
- EGF Sacred Heart
- Legacy Christian
Class 2A
- Watertown-Mayer
- Roseau
- Plainview-Elgin-Millville
- Sauk Centre
- Minnehaha Academy
- Esko
- New London-Spicer
- Norwood Young America
- Annandale
- Dilworth-Glyndon-Felton
- New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva
- Pequot Lakes
- St. Cloud Cathedral
- Pipestone
- Holy Family Catholic
- Albany
- Minnewaska Area
- Tracy-Milroy-Balaton
- Braham
- Osakis
Class 3A
- Hutchinson
- Winona
- Alexandria
- Holy Angels Academy
- Mahtomedi
- DeLaSalle
- Princeton
- Kasson-Mantorville
- Waseca
- Grand Rapids
- St. Paul Como Park
- Zimmerman
- Hermantown
- Orono
- Northfield
- Worthington
- Waconia
- Willmar
- Thief River Falls
- Chisago Lakes Area
Class 4A
- Hopkins
- Eastview of Apple Valley
- Park Center
- St. Michael Albertville
- Lakeville North
- East Ridge
- Elk River
- Centennial
- Wayzata
- Minnetonka
- Anoka
- Edina
- Osseo
- Roseville Area
- White Bear Lake
- Cretin-Derham Hall
- Hastings
- Moorhead
- Apple Valley
- Shakopee
Below are listings of the top Minnesota boys high school teams, according to Minnesota Basketball News.
Class 1A
- Minneapolis North
- Red Lake
- Central Minnesota Christian
- Browerville-Eagle Valley
- Spring Grove
- Lake Park-Audubon
- Goodhue
- Springfield
- Nevis
- Hillcrest Lutheran
- Rushford-Peterson
- Cass Lake-Bena
- St. Clair
- Cleveland
- Waubun
- Verndale
- Murray County Central
- Mountain Iron-Buhl
- Minnesota Valley Lutheran
- North Woods
Class 2A
- Caledonia
- Minnehaha Academy
- Annandale
- Jackson County Central
- Esko
- Crosby-Ironton
- Eden Valley-Watkins
- St. Cloud Cathedral
- Perham
- St. Charles
- Waterville-Elysian-Morristown
- Dilworth-Glyndon-Felton
- Melrose
- Maple River
- Jordan
- Breck
- Rochester Lourdes
- Brooklyn Center
- St. Croix Lutheran
- Minneapolis Roosevelt
Class 3A
- DeLaSalle
- Fergus Falls
- Delano
- Minneapolis Henry
- Marshall
- Orono
- Austin
- Mahtomedi
- Grand Rapids
- Alexandria
- Northfield
- Benilde St. Margaret's
- Monticello
- Sauk Rapids-Rice
- Rocori
- Detroit Lakes
- Totino-Grace
- Simley
- Columbia Heights
- Fridley
Class 4A
- Champlin Park
- Lakeville North
- Hopkins
- Maple Grove
- Cretin-Derham Hall
- Apple Valley
- Woodbury
- Lakeville South
- Chaska
- Osseo
- Park Center
- Rochester John Marshall
- Edina
- Tartan
- Eden Prairie
- New Prague
- Mounds View
- North St. Paul
- St. Louis Park
- Wayzata