The Faribault Falcons were dropped out of the Minnesota Basketball News girls rankings released on Friday after some recent tough losses.

The Falcons recently have had trouble closing out games and Head Coach Bill Bardal says they want to be good at the end of the year.  Not at the holiday break.

The Northfield Raiders climbed to the #3 spot in Class 3A with Red Wing on their heels at #4.

In Class 1A Lyle-Pacelli is still on top and will be participating in the Hayfield Tournament next week with Kenyon-Wanamingo and Tri-City United.

The Vikings play the K-W Knights and it does count as a conference game while T-C-U and L-P tangle.

Hayfield is #5 in the Class 1A rankings so there could be a #1 vs #5 game in Hayfield Thursday, December 28 at 4:30 p.m. if the two teams win their games Wednesday.

Defending Champion Goodhue is #2 in Class 1A.

In Class 2A Stewartville is #11, Caledonia #16, Rochester Lourdes #17 and Winona Cotter #18.

In Class 4A Eastview is #2, Lakeville North #6 and Farmington #9.

The complete listings of high school girls rankings from the Minnesota Basketball News are below.

Class 4A

  1. Hopkins
  2. Eastview
  3. Wayzata
  4. Centennial
  5. Cretin-Derham Hall
  6. Lakeville North
  7. St. Michael-Albertville
  8. Moorhead
  9. Farmington
  10. Park Center
  11. Maple Grove
  12. White Bear Lake
  13. Hastings
  14. Minneapolis South
  15. Park-Cottage Grove
  16. Roseville
  17. St. Francis
  18. Minnetonka
  19. Edina
  20. Anoka

Class 3A

  1. Robbinsdale Cooper
  2. Holy Angels
  3. Northfield
  4. Red Wing
  5. Grand Rapids
  6. Mahtomedi
  7. DeLaSalle
  8. Hutchinson
  9. Willmar
  10. Fergus Falls
  11. Chisago Lakes
  12. Alexandria
  13. Waseca
  14. Benilde-St. Margaret's
  15. Hermantown
  16. Waconia
  17. Simley
  18. Hill-Murray
  19. Marshall
  20. Hibbing

Class 2A

  1. Sauk Centre
  2. Dilworth-Glyndon-Felton
  3. Maranatha Christian
  4. Norwood-Young America
  5. Rush City
  6. Watertown-Mayer
  7. New London-Spicer
  8. Minnehaha Academy
  9. Barnesville
  10. Eden Valley-Watkins
  11. Stewartville
  12. Pine City
  13. Annandale
  14. Glencoe-Silver Lake
  15. Roseau
  16. Caledonia
  17. Rochester Lourdes
  18. Winona Cotter
  19. Holy Family
  20. Tracy-Milroy-Balaton

Class 1A

  1. Lyle-Pacelli
  2. Goodhue
  3. Mountain Iron-Buhl
  4. Bigfork
  5. Hayfield
  6. Ada-Borup/Norman County West
  7. Wheaton-Herman-Norcross
  8. Southwest MN Christian
  9. Lac qui Parle Valley
  10. Cromwell-Wright
  11. Stephen-Argyle
  12. Menahga
  13. Mayer Lutheran
  14. Minneota
  15. Grand Rapids
  16. Red Lake
  17. Sleepy Eye
  18. Badger-Greenbush-Middle River
  19. Sacred Heart
  20. Sleepy Eye St. Mary's
Goodhue Sign at 2017 State Semifinal. Photo by Gordy Kosfeld