The Minnesota Basketball News latest rankings released Friday still include five Big Nine Conference teams.  When the season began I was told by a number of people that the Big Nine would be down this year.  I didn't agree or disagree because like the weather in Minnesota each season is unique.  It's one of the things I love about sports.

In Class 4A Rochester John Marshall has been locked into the #9 spot for awhile.  Owatonna is #17 and got another impressive win in the Big Nine last week, defeating Northfield.  In Class 3A Austin is still #2 (their only loss was to Owatonna), Mankato East #4 and Northfield #5.  Also from our area Waseca is ranked #12 in Class 3A.

The Hiawatha Valley League is down to two ranked teams.  Lake City #7 and Byron #13 in Class 2A..

The South Suburban Conference arguably the best in the state has three teams in the top twenty in Class 4A.  #3 Lakeville North, #5 Apple Valley and #18 Prior Lake.

The Gopher Conference has one team in the Class 2A rankings, #16 New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva.

Class 1A has no Section 1 teams in the top twenty which is interesting because Rushford-Peterson recently defeated #10 Class 2A St. Charles 71-56 and Friday night edged #3 Class 2A Caledonia 53-50.  With just 5 losses (3 before Christmas) and a six game winning streak I think they would definitely be in my top twenty.

Below are the complete Minnesota Basketball News Top 20 rankings in each class.

Class 4A

  1. Cretin-Derham Hall
  2. Hopkins
  3. Lakeville North
  4. Eden Prairie
  5. Apple Valley
  6. Park Center
  7. Osseo
  8. Edina
  9. Rochester John Marshall
  10. North St. Paul
  11. Tartan
  12. Chaska
  13. Woodbury
  14. East Ridge
  15. Wayzata
  16. Forest Lake
  17. Owatonna
  18. Prior Lake
  19. Maple Grove
  20. St. Cloud Tech

Class 3A

  1. DeLaSalle
  2. Austin
  3. Columbia Heights
  4. Mankato East
  5. Marshall
  6. Orono
  7. Willmar
  8. Mahtomedi
  9. Northfield
  10. St. Thomas Academy
  11. Sauk Rapids-Rice
  12. Waseca
  13. Fridley
  14. Delano
  15. Bemidji
  16. St. Paul Johnson
  17. St. Croix Lutheran
  18. Princeton
  19. Minneapolis Roosevelt
  20. Monticello

Class 2A

  1. Minneapolis North
  2. Minnehaha Academy
  3. Caledonia
  4. Perham
  5. Brooklyn Center
  6. Holy Family Catholic
  7. Lake City
  8. Melrose
  9. St. Cloud Cathedral
  10. St. Charles
  11. Annandale
  12. Esko
  13. Byron
  14. Breckendridge
  15. Virginia
  16. New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva
  17. Jordan
  18. Maple Lake
  19. Eden Valley-Watkins
  20. Cristo Rey Jesuit

Class 1A

  1. North Woods
  2. Springfield
  3. Russell-Tyler-Ruthton
  4. Cass Lake-Bena
  5. Mayer Lutheran
  6. Hinckley-Finlayson
  7. Nevis
  8. Southwest MN Christian
  9. Sacred Heart
  10. Norman County East/Ulen-Hitterdal
  11. Minneota
  12. Wesbrook-Walnut Grove
  13. Hancock
  14. Wrenshall
  15. Parkers Prairie
  16. Cleveland
  17. BOLD
  18. New Ulm Cathedral
  19. Cedar Mountain-Comfrey
  20. Ortonville