The DeLaSalle Islanders and Minneota Vikings boys and girls high school basketball teams are ranked #1 in Class 3A and Class A Minnesota Basketball News ratings.  Northfield is #3 in Class 3A girls with Waseca #9, Mankato West #13 and Kasson-Mantorville #19.

In Class 4A girls Hopkins is on top and defending State Champion Eastview is #3 followed by Farmington #9, Prior Lake #10, Lakeville North #11, Apple Valley #15, Burnsville #19.  In Class 2A girls Roseau is on top with Stewartville #3, Lake City #13 and Rochester Lourdes #20.  In Class 1A girls Grand Meadow is the highest ranked team in Section one at #7.  Goodhue is #8, St. Clair #20.

In Class 1A boys Mayer Lutheran is #10, Rushford-Peterson #19 and Randolph #20.  In Class 2A Minnehaha Academy is on top with Lake City #4, Caledonia #5, Rochester Lourdes #8, Stewartville #12, St. Charles #15.

Class 3A has Austin #5, Waseca #6, Mankato East #8, Northfield #16.  Class 4A with East Ridge #1 followed by Lakeville North #4, Prior Lake #6, Shakopee #9, Rochester John Marshall #10, Rochester Mayo #19.

Complete polls ranked by the Minnesota Basketball News are below:

Class 1A Girls

  1. Minneota
  2. Mountain Iron-Buhl
  3. Heritage Christian
  4. Menagha
  5. Ada-Borup
  6. Pelican Rapids
  7. Grand Meadow
  8. Goodhue
  9. Lac qui Parle Valley
  10. Southwest Minnesota Christian
  11. Hills-Beaver Creek
  12. BOLD
  13. Cromwell
  14. Parkers Prairie
  15. Stephen-Argyle
  16. Red Lake
  17. Wabasso
  18. Pine River-Backus
  19. Wheaton-Herman-Norcross
  20. St. Clair

Class 2A Girls

  1. Roseau
  2. Sauk Centre
  3. Stewartville
  4. Minnehaha Academy
  5. Eden Valley-Watkins
  6. Rush City
  7. Proctor
  8. Holy Family Catholic
  9. Maranatha Christian
  10. Esko
  11. Concordia Academy
  12. Norwood-Young America
  13. Lake City
  14. Crookston
  15. St. Cloud Cathedral
  16. New London-Spicer
  17. Pequot Lakes
  18. Glencoe-Silver Lake
  19. Minneapolis North
  20. Rochester Lourdes

Class 3A Girls

  1. DeLaSalle
  2. Alexandria
  3. Northfield
  4. Simley
  5. Willmar
  6. St. Paul Como Park
  7. Robbinsdale Cooper
  8. New Ulm
  9. Waseca
  10. Waconia
  11. Red Wing
  12. Hill-Murray
  13. Mankato West
  14. Grand Rapids
  15. Benilde-St. Margaret's
  16. Worthington
  17. Holy Angels
  18. Big Lake
  19. Kasson-Mantorville
  20. Hermantown

Class 4A Girls

  1. Hopkins
  2. Wayzata
  3. Eastview
  4. Roseville
  5. Centennial
  6. St. Michael-Albertville
  7. Stillwater
  8. Forest Lake
  9. Farmington
  10. Prior Lake
  11. Lakeville North
  12. Eden Prairie
  13. Park Center
  14. Chaska
  15. Apple Valley
  16. Maple Grove
  17. Armstrong
  18. St. Louis Park
  19. Burnsville
  20. Minnetonka

Class 1A Boys

  1. Minneota
  2. Springfield
  3. North Woods
  4. Russell-Tyler-Ruthton
  5. BOLD
  6. Ortonville
  7. Minnesota Valley Lutheran
  8. Cromwell
  9. Mountain Lake Area
  10. Mayer Lutheran
  11. Mahnomen-Waubun
  12. New Ulm Cathedral
  13. Henning
  14. Cass Lake-Bena
  15. Ada-Borup
  16. Murray County Central
  17. Southwest Minnesota Christian
  18. Dawson-Boyd
  19. Rushford-Peterson
  20. Randolph

Class 2A Boys

  1. Minnehaha Academy
  2. Minneapolis North
  3. Perham
  4. Lake City
  5. Caledonia
  6. Breck
  7. Melrose
  8. Rochester Lourdes
  9. Hawley
  10. Breckenridge
  11. Mesabi East
  12. Stewartville
  13. Morris Area/Chokio-Alberta
  14. New London-Spicer
  15. St. Charles
  16. St. Cloud Cathedral
  17. Osakis
  18. Brooklyn Center
  19. Spectrum
  20. Pine City

Class 3A Boys

  1. DeLaSalle
  2. Princeton
  3. Robbinsdale Cooper
  4. Mahtomedi
  5. Austin
  6. Waseca
  7. Marshall
  8. Mankato East
  9. Delano
  10. Columbia Heights
  11. Hibbing
  12. Alexandria
  13. St. Paul Harding
  14. Willmar
  15. Bemidji
  16. Northfield
  17. St. Thomas Academy
  18.  St. Cloud Apollo
  19. Hermantown
  20. Fergus Falls

Class 4A Boys

  1. East Ridge
  2. Hopkins
  3. Eden Prairie
  4. Lakeville North
  5. Park Center
  6. Prior Lake
  7. Cretin-Derham Hall
  8. Wayzata
  9. Shakopee
  10. Rochester John Marshall
  11. Edina
  12. Minnetonka
  13. Tartan
  14. St. Paul Johnson
  15. Champlin Park
  16. Chaska
  17. Maple Grove
  18. Buffalo
  19. Rochester Mayo
  20.  Cambridge-Isanti
The Raiders were all smiles at the 2018 State Tournament . Photo by Jim Wellbrock